Sylvia Plath Hakkında Bir Roman: “Delice Coşkun” / Artfull Living

Elin Cullhed’in; Sylvia Plath’in hayatının son bir yılını konu ettiği ve okurun karşısına bu kurgusal otobiyografide onu bir psikolojik romanın kahramanı olarak çıkarttığı Delice Coşkun – Sylvia Plath Hakkında Bir Roman, Aylin Ünal’ın çevirisiyle Kırmızı Kedi Yayınevi’nden çıktı.

Delice Coşkun, Plath’in kocası Ted Hughes ile giderek sorunlu bir hâl alan tutkulu ilişkisini, “yazmak”la ilgili açmazlarını, kendi annesiyle çözemediklerini, hayatın sıradan dertlerinin yarattığı sıkıntıları, iki küçük çocuğun annesi olarak yaşadığı duygusal iniş çıkışları son derece ayrıntılı ve inandırıcı bir zihin akışıyla anlatıyor.

“Sırça Fanus’u ve Sylvia’nın şiirlerini okuyanlar için Elin Cullhed’in, kahramanının düşünme ve hissetme biçimine ne kadar bağlı olduğu gayet açık. Elin Cullhed’in kurgusal kişisi de gerçek Sylvia gibi, duygusal hayatıyla bütünleşen rasyonel ve eleştirel, keskin bir zekaya sahip; gerçekçilikle hayal gücü arasında, umutla çaresizlik arasında, güven ve ihanet arasında sürekli salınan dipsiz bir kırılganlık.” – Alba

https://www.artfulliving.com.tr/gundem/sylvia-plath-hakkinda-bir-roman-delice-coskun-i-26739