Saramago’nun yazarlık serüveninin başladığı kitap raflarda / Gazete Karınca Editör

Nobel Edebiyat Ödülü sahibi José Saramago’nun yazarlık serüveninin başladığı kitap olan ‘Dul’, Kırmızı Kedi Yayınevi etiketiyle raflarda yerini aldı.

“İyi bir ders. Yazdığım kelimelerle sarılıyorum, onlara uzun ömür diliyorum ve bıraktığım yerden yazmaya başlıyorum. Başka bir yanıt yok.”

Yukarıdaki sözler José Saramago’ya ait.

2010 yılında aramızdan ayrılan Saramago’nun ‘Dul’ isimli kitabı, doğumunun yüzüncü yılında Portekizce dışında dillerde ilk defa yayımlandı.

‘Dul’, José Saramago’nun yazarlık serüveninin başladığı kitap.

Saramago’nun henüz 25 yaşındayken kaleme aldığı ilk romanı, 1947’de ‘Günah Diyarı’ adıyla yayımlanmıştı.

Ancak yazarın çok içine sinmeden gerçekleşen bu isim değişikliği yüzünden kenarda tuttuğu romanı, yıllar sonra ‘asıl adıyla’ yeniden okuruyla buluştu.

Nobel ödüllü yazar Saramago’nun bütün acemiliklerden uzak, ancak alıştığımızın dışında ‘klasik’ üslupla kaleme aldığı ‘Dul’da, daha sonraki eserlerinde karşımıza çıkacak birçok unsurun şifrelerini de görüyoruz.

‘Dünyaca ünlü bir ustanın kaleminden yıllarca yeniden okunmayı bekleyen gizli bir hazine’ olarak tabir edilen eser, Bengi De Sa Matos Paixao tarafından Türkçeye çevrildi, Kırmızı Kedi Yayınevi etiketiyle raflarda yerini aldı.

José Saramago hakkında

Nobel Edebiyat Ödülü sahibi Portekizli yazar, 16 Kasım 1922 tarihinde Lizbon kentinin kuzeyindeki küçük bir köy olan Azinhaga’da (Ribatejo) doğdu. Yoksul bir köylü ailenin oğlu olarak büyüdü. Ailesiyle birlikte taşındığı Lizbon’da öğrenim gördü. Ekonomik sorunları nedeniyle okulu bıraktı. Makinistlik eğitimi aldı. Teknik ressamlıktan redaktörlüğe, editörlüğe ve çevirmenliğe kadar birçok işte çalıştı.

Bir yayınevinde, yayın hazırlığı ve üretim departmanında görev yaptı. Diario ve Lisboa gazetelerinde kültür editörü olarak çalıştı. Siyasi yorumlar yazdı. Portekiz Yazarlar Birliği’nin yönetim kurulunda görev üstlendi. 1976’dan sonra kendini tümüyle kitaplarına verdi.

1993’te Kanarya Adaları’nda Lanzarote’ye yerleşti ve Pilar del Rio ile evlendi. İlk romanı Günah Ülkesi (Terra do Pecado) 1947’de yayımlandı.

Yazarın romanları ve denemelerinin yanı sıra iki şiir kitabı ve oyun kitapları da var. Saramago, 1998 Nobel Edebiyat Ödülü’nü kazandı.

Yazarın biçemi gayet dikkate değerdir. Düz yazılarında, noktalama işareti olarak nokta ve virgülden başkasını kullanmaz. Ünlü yazar 18 Haziran 2010 tarihinde, 87 yaşında hayatını kaybetti.

https://gazetekarinca.com/saramagonun-yazarlik-seruveninin-basladigi-kitap-raflarda/