Mısra Öz’den ‘Hep 9 Yaşında – Bir Melek Masalı’

Öz kitabında, Çorlu Tren Katliamında kaybettiği oğlu Oğuz Arda’nın yanı sıra beş yıldır sürdürdüğü hukuk ve yaşam mücadelesini anlatıyor.

Yedisi çocuk 25 kişinin hayatını kaybettiği ve en az 300 kişinin de yaralandığı Çorlu Tren Katliamında oğlu Oğuz Arda Sel’i kaybeden ve o günden beridir adalet arayışını sürdüren Mısra Öz’ün “Hep 9 Yaşında – Bir Melek Masalı” kitabı okurla buluştu.

Öz Kırmızı Kedi Yayınları’ndan çıkan kitabında, Oğuz Arda’nın yanı sıra beş yıldır sürdürdüğü hukuk ve yaşam mücadelesini anlatıyor.

“Gözümü açıyorum. Odamdayım. Etrafıma bakıyorum. Yanımda olup beni bekleyen insanları görünce zihnim yerine geliyor. Sanki içimde depremler oluyor. Volkanlar patlıyor içimde. Her patlamada bir uzvumu kaybediyorum. Oğlumun bir daha yanımda olamayacağı düşüncesi içimi paramparça ediyor. Bu gerçeğin altında kalırken çığlıklarla canımı teslim ediyorum. Ciğerlerim yanıyor sanki. Avaz avaz nefesim beni yakıp soluksuz bırakıyor. Soluksuz kalınca sızıyorum. Uyanıyorum. Soruyorum. ‘Oğlum nerde?'”

Ne olmuştu?
İstanbul Halkalı’dan Edirne Uzunköprü’ye giden “hızlandırılmış” tren, 8 Temmuz 2018’de Tekirdağ’ın Çorlu ilçesine bağlı Sarılar’da devrildi. Olayda 25 kişi yaşamını yitirdi, 340 kişi de yaralandı.

Bilirkişi heyeti olayın yaşandığı günün gecesinde, henüz yaşamını yitiren yurttaşların cansız bedenleri devrilen vagonların altından çıkarılmamışken, helikopterle olay yerine gitti. Ertesi sabah da olayın yaşandığı menfeze taş taşındı ve alan “düzenlendi.”

Olayla ilgili hazırlanan iddianamede Türkiye TCDD 1. Bölge Müdürlüğü’nde görev yapan Demiryolu Bakım Müdürü Turgut Kurt, Yol Bakım ve Onarım Şefi Özkan Polat, Köprüler Şefi Çetin Yıldırım ve Hat Bakım ve Onarım Memuru Celaleddin Çabuk “kazanın meydana gelmesinde asli kusurlu” bulunmakla suçlandı. Dört sanığın, “taksirle ölüme ve yaralanmaya neden olmak” suçundan 2’şer yıldan 15’er yıla kadar hapsi istendi.

Olay günü keşif yapan heyetin taraflı olduğu ailelerce ve avukatlarca davanın tüm duruşmalarında belirtildi. Avukatlar ve aileler ayrıca soruşturmanın genişletilmesini istedi. Kazanın yaşandığı alanda iki yıl sonra, 16 Temmuz 2020’de bilirkişi heyetince bir keşif daha yapıldı.

Ardından da 9 kamu görevlisi hakkında daha kamu davası açıldı.

Katliamda yaşamını yitiren yurttaşların adları şöyle: Ersen Gül, Serhat Şahin, Melek Tuna, Ayşe Başaran, Ergün Kerpiç, Hakan Sel, Oğuz Arda Sel, Özge Nur Dikmen, Gülce Dikmen, Sena Köse, İrfan Kurt, Mavinur Tiflizden, Bahar Koçman, Yağmur Laçin, Özcan Cesur, Derya Kurtuluş, Beren Kurtuluş, Emel Duman, Bihter Bilgin, Ömer Alperen Can, Seyfi Ergül, Zübeyde Seven, Gani Kartal ve Rubize Kartal.

(AÖ)

https://bianet.org/bianet/kitap/283309-misra-oz-den-hep-9-yasinda-bir-melek-masali