Gonçalo M. Tavares’ten ‘Babasını Arayan Yüzyılında Kayıp Bir Kız’ / Cumhuriyet Kitap Eki

Babasını Arayan Yüzyılında Kayıp Bir Kız (Çeviren: İmren Gökçe Vaz de Canvalho / Kırmızı Kedi Yayınevi), çağdaş Portekiz edebiyatının en üretken kalemlerinden Gonçalo M. Tavares’ten yumruk gibi bir kitap.

Marius adlı “kaçak” bir adam bir gün şehrin ortasında, elinde küçük kartlar olan 14 yaşında Down sendromlu bir kızla karşılaşır. Kızın etrafında kimse yoktur ve belli ki kayıptır. Kısa süre sonra anlaşılacaktır ki, Hanna adlı bu kız Berlin’deki kayıp babasını aramaktadır. Kaçak Marius ister istemez Hanna’ya bu arayışta yardımcı olacaktır.

Berlin’e gitmek üzere yola çıkarlar, yol boyunca karşılarına çıkan birbirinden ilginç insanlar ise onları asıl aradıklarından bambaşka bir noktaya getirecektir. Karşılaşılan her insan, geçmişte yaşananlara dair bir metafor ve önlerine çıkan her gerçek, ayrı bir imgeye dönüşecektir.

Okuyucuların Kudüs, Beyefendiler, Teknik Çağında Dua Etmeyi Öğrenmek gibi romanlarıyla tanıdığı Tavares, yine küçük küçük oyunlar kurarak toplumsal, hatta evrensel bellek meselesini kurcalıyor bu kez. İlk satırından son noktasına kadar bu çiğ çağın vicdanlı insanlarına sesleniyor.

Babasını Arayan Yüzyılında Kayıp Bir Kız (Çeviren: İmren Gökçe Vaz de Canvalho / Kırmızı Kedi Yayınevi), çağdaş Portekiz edebiyatının en üretken kalemlerinden Gonçalo M. Tavares’ten yumruk gibi bir kitap.

Babasını Arayan Yüzyılında Kayıp Bir Kız / Gonçalo M. Tavares / Çeviren: İmren Gökçe Vaz de Canvalho / Kırmızı Kedi Yayınevi / 200 s. / 2022.

https://www.cumhuriyet.com.tr/kultur-sanat/goncalo-m-tavaresten-babasini-arayan-yuzyilinda-kayip-bir-kiz-2005549